Bezsenność może dotknąć każdego – często jednak towarzyszy innym schorzeniom

Choroby snu to częsty przypadek w naszej cywilizacji. Często ich przyczyny są proste – mała dbałość o higienę snu. Mało jednak kto wie, że bezsenność to nie tylko choroba powodująca problemy z zasypianiem. Dodatkowo, można powiedzieć że cierpimy na zaburzenia snu kiedy śpimy długo i się nie wysypiamy oraz kiedy budzimy się za wcześnie. Każda z tych przypadłości musi jednak nie być związana z inną chorobą – wtedy mamy do czynienia z bezsennością pierwotną. Jest ona związana ze złą higieną snu, kiedy staramy się zasnąć bez odpowiedniego przygotowania do snu. Może chodzić o zbyt duże posiłki przed położeniem się do łóżka, niewygodne łóżko, w którym spędzamy za dużo czasu, granie w pobudzające gry komputerowe lub oglądanie filmów, które wywołują silne emocje. Te i wiele innych czynników sprawia, że naprawdę może być nam trudno zasnąć. W tym wypadku należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza http://spijlepiej.pl – pomoże on zmienić pewne rzeczy w swoim otoczeniu, a także niezdrowe nawyki, dzięki czemu stan snu znacznie się poprawi.

Jednak równie często zdarza się, że bezsenność wynika z innych chorób, nie tylko z zaniedbani higieny snu, którym sami niejako jesteśmy winni. Pierwotnymi przyczynami bezsenności jest wiele zaburzeń. Oczywistymi są te związane ze snem – zaburzenia rytmu snu i czuwania czy zaburzenie bezdechu śródsennego. Może tutaj zakwalifikować wiele innych chorób snu – wszystkie można zakwalifikować do powodów bezsenności. Ponadto tą przypadłość może powodować wiele schorzeń psychicznych – depresje, manie, schizofrenia, zaburzenia lękowe, zespół abstynencyjny, toksykomania czy demencja. Dodatkowo, bezsenność może być klinicznym objawem depresji maskowanej. Występuje także towarzysząc chorobom somatycznym – w dużej mierze tym, którym towarzyszy ból, w zaburzeniach krążeniowo – oddechowych, schorzeniach gruczołu krokowego, zapaleniu dróg moczowych, które wiąże się z nocnymi wizytami w toalecie. Choroby tarczycy, niewydolność nerek, uszkodzenia oun to również jednostki chorobowe, które mogą powodować bezsenność. Oczywistą sprawą jest także towarzyszenie bezsenności zażywanie rozmaitych substancji psychoaktywnych – między innymi kofeiny, alkoholu czy leków psychotropowych i pochodnych. W tych wypadkach jedynie leczenie choroby, która wywołała bezsenność może pomóc w spokojnym śnie, często stosowane są także leki, które pomagają zasnąć – w przypadku schorzeń psychicznych to szczególnie ważne. Podobnie w chorobach, którym towarzyszy ból – jedynie jego neutralizowanie może pomóc w walce z brakiem snu.

Każdy przypadek bezsenności powinien być leczony, dla oczywistej zmiany i polepszenia samopoczucia chorującej osoby. Każdy, kto cierpi lub cierpiał na tę przypadłość wie, jak trudno sobie z nią poradzić i jak uciążliwa jest chęć zaśnięcia. Odbija się to często na relacjach w życiu prywatnym, w pracy, w rodzinie – nie warto przez to przechodzić, skoro można sobie pomóc. Spróbujmy!

Niejednokrotnie bezsenność i choroby łączą się ze sobą – na przykład depresja może być spowodowana problemami w domu czy w rodzinie, nad którymi ciągle rozmyślając nie jesteśmy w stanie spać. Dajmy sobie pomóc – skutki bezsenności mogą być naprawdę trudne, a może pomogą zioła na sen lub i inna metoda? Wystarczy tylko się skonsultować z odpowiednim lekarzem, poradnią, kimś kto nam pomoże. Na pewno nie zostaniemy z tym problemem sami – rodzina i bliscy na pewno udowodnią że możemy na nich liczyć.

Każda choroba to wielki ból, cierpienie, czy to fizyczne czy psychiczne – dlatego też trzeba robić co w naszej mocy by zapobiec pogarszaniu się naszego stanu. Sen zawsze działa kojąco, podczas jego trwania regenerują się tkanki, odpoczywa całe ciało – można więc zauważyć że przy bezsenności poprawa może być trudniejsza. Pigułki czy zioła na sen mogą zdziałać cuda, zaśnięcie bez snów, odpoczynek po walce z chorobą, po trudnych chwilach. Sposoby na bezsenność są liczne – dajmy sobie pomóc.

Leczenie bezsenności może potrwać, ale grunt to się go podjąć. Szeroko reklamowane suplementy mogą nie okazać się skuteczne, dlatego lepiej zgłosić się do kogoś zaufanego, kto zna się na rzeczy i zastosuje konkretne metody, które naprawdę odniosą oczekiwany skutek. Poczucie się lepiej jest warte wysiłku, zmiany nawyków i przyzwyczajeń – wkrótce stworzymy nowy, a noc nie będzie dla nas już uciążliwa, a wręcz kojąca, pełna odpoczynku i relaksu, regeneracji sił, taka jak powinna być.