Czy można się zaszczepić przeciw chorobom przenoszonym przez kleszcze?

Kleszcze to bardzo niebezpieczne stworzenia przenoszące wiele groźnych dla ludzi oraz zwierząt chorób. Wśród ludzi do najpopularniejszych należą borelioza, szczegółowe informacje można znaleźć tu brm-med.pl i kleszczowe zapalenie mózgu. Zwierzęta mogą również zachorować na boreliozę lub choroby takie jak babeszjoza czy ehrlichiza, ta ostatnia atakuje wyłącznie psy.
Borelioza to choroba o niejednoznacznych objawach, przez co badanie i leczenie są utrudnione. U ludzi wystąpić mogą objawy podobne do grypy, czyli osłabienie, gorączka czy ból głowy. Są to objawy wczesne, ustępujące w ciągu 3 miesięcy. Do wczesnych objawów zaliczamy również rumień, który jest bardzo charakterystyczny. Po tym okresie u części chorych rozwinąć może się wczesna postać rozsiana, przybierająca postać neuroboreliozy lub zapalenia stawów, czasem dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, ale są to rzadkie przypadki. Po wielu latach mogą wystąpić przewlekłe zapalenie stawów, zanikowe zapalenie skóry oraz powikłania neurologiczne. Do rozpoznania choroby dochodzi na podstawie zaobserwowanych objawów oraz testów serologicznych o dodatnim wyniku. Na boreliozę szczepionki niestety nie ma, istniała jedna, która została wycofana z obiegu, ponieważ podejrzewano, że powoduje zapalenie stawów, prace nad nową ciągle trwają.
Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Chorobę bardzo trudno zdiagnozować u dzieci, ponieważ w ich przypadku często przebiega łagodnie lub bezobjawowo. W przypadku dorosłych osób może być o wiele groźniejsza ponieważ może doprowadzić do niedowładów, porażeń, zaburzeń psychiatrycznych takich jak zaburzenia koncentracji oraz nastroju, ubytki pamięci. W przypadku tej choroby istnieje możliwość zaszczepienia się, w Polsce dostępne są dwie szczepionki. Obie są skuteczne oraz bezpieczne i dobrze tolerowane. Jedynie osoby uczulone na białko jaja kurzego nie powinny ich stosować, ponieważ może wystąpić reakcja alergiczna. Czasem po podaniu dochodzi do łagodnych reakcji, takich jak bolesność, zaczerwienienie lub obrzęk. Może pojawić się również gorączka, bóle mięśni lub głowy. Szczepienie przebiega według specjalnego schematu, aby było skuteczne. Okres pomiędzy dawkami jest długi, dlatego szczepienie najlepiej rozpocząć zimą. Jeśli zostanie rozpoczęte wczesną wiosną można zastosować schemat przyspieszony. Powinno się przyjąć minimum dwie dawki. Dziecko można zaszczepić już od 1. roku życia. Cena jednej dawki to 60 do 110 zł.
www.brm-med.pl
Na rynku dostępna jest również szczepionka dla naszych pupili chroniąca przed babeszjozą, preparat jest zarejestrowany we Francji.
Kleszcze to stworzenia przed którymi należy się chronić, wychodząc do lasu lub na łąką wybierajmy ubrania w jasnych barwach, łatwiej na nich dostrzec pasożyty. Wybierajmy długie spodnie, a ich nogawki wpuszczajmy w skarpetki, rękawy powinny być również długie, a na naszej głowie powinna znajdować się chustka lub czapka. Dobrze jest stosować również preparaty przeciw owadom, ponieważ kleszcze ich nie lubią. Po powrocie do domu należy obejrzeć dokładnie całe ciało ze szczególnym uwzględnieniem miejsc za uszami, przy linii włosów, pachwin i zgięć kolan i łokci. Gdy zauważymy intruza, należy natychmiast go usunąć.